Polub mnie na FB :)

czwartek, 18 kwietnia 2013

Czy katechetka przekroczyła pewną granicę? - czyli o wycieczce na... egzorcyzmy.

Niektóre pomysły nauczycieli, choć ciekawe, mogą dosłownie graniczyć z nieodpowiedniością. 

Jednym z takich przykładów jest pomysł pewnej katechetki w jednym z łódzkich gimnazjów.
Owa pani zaproponowała bowiem dzieciom wycieczkę do Częstochowy na ... egzorcyzmy.
Nie, nie przesłyszeliście się - dokładnie, egzorcyzmy.

Brzmi strasznie, choć katechetka próbuje się bronić:

'- To wycieczka ewangelizacyjna do Częstochowy - mówi Katarzyna Dzieża, nauczycielka religii. - Na normalną mszę świętą o uzdrowienie. Po mszy będzie modlitwa o uwolnienie.

A egzorcyzmy? - Nie będzie żadnych egzorcyzmów - mówi Dzieża. - Modlitwa o uzdrowienie jest bardzo silna. Może się zdarzyć, że ktoś, kto miał kontakt z dużym złem, dziwnie zareaguje. Członkowie wspólnoty rozeznają, czy reakcja ma związek z obecnością złego. Jeśli tak się stanie, taka osoba wychodzi ze świątyni i prowadzi nad nią modlitwę.'Hmm, czyli dzieci będą się modlić, a jak wśród nich znajdzie się Samo Zuo, to się je weźmie na zewnątrz i zacznie uzdrawiać. Ciekawe.

Co jednak bardziej niepokoi to fakt, że dyrektor szkoły nie miała zielonego pojęcia o tej wyprawie.

Pytanie: DLACZEGO ?
Czyżby pani od religii nie wyjawiła do końca swych (niecnych) planów?
A tak poważniej mówiąc, to, z jednej strony, być może i ciekawe doświadczenie - na pewno mogłoby pozytywnie (o ile to słowo w ogóle tutaj pasuje) wpłynąć na młodego człowieka, który być może bardziej zastanowiłby się wówczas nad różnicą miedzy dobrem a złem, nad sensem życia (w końcu takie ekstremalne wydarzenia często zmieniają nasz tok myślenia).
Z drugiej strony, właśnie przez siłę tego wydarzenia może się zdarzyć, że młodzi ludzie tego nie udźwigną; zostaną stłamszeni i poczują się wręcz zastraszeni, a chyba nie o to chodzi w nauczaniu.


(Tekst i zdjęcie :  http://wyborcza.pl/1,75478,13759463,Katechetka_zaprasza_gimnazjalistow____na_egzorcyzmy.html?utm_source=facebook.com&utm_medium=SM&utm_campaign=FB_Gazeta_Wyborcza#ixzz2Qobm9u2L)
---
korolowa