Polub mnie na FB :)

sobota, 24 maja 2014

Na skróty po angielsku

Uwielbiam takie dni, gdy siedzimy sobie z A. w domu, za oknem deszcz. Rozmawiamy, czytamy albo - tak jak w chwili, w której to piszę - oglądamy X Factor (edit: yeeaaah, nasz Artem w finale!). Wczorajszy wieczór był tak fajny i szalony, że dziś trzeba było po prostu posiedzieć sobie spokojnie na kanapie z herbatą w ręku i odpocząć.

Btw,dykwImGtTaT ?

Nie, to nie jest japońskie zapytanie.
W podobny sposób tworzy się angielskie skróty. zdjęcie:en.paperblog.com

Niektóre, tak jak powyższy [By the way, do you know what I'm going to talk about today ?] powstają od inicjałów danych zdań czy zwrotów.
Przykładowo, gdy na angielskojęzycznym czacie chcemy bardzo szybko dowiedzieć się czegoś na temat naszego rozmówcy, wystarczy napisać a/s/l?, co oznacza odpowiednio age/sex/location?
Kolejnym popularnym internetowym skrótem jest afk, czyli away from keyboard (przydatne, gdy chcemy szybko poinformować rozmówcę, że odchodzimy na jakiś czas od komputera). Innym sposobem na przekazanie podobnej informacji jest napisanie brb, a więc - w wolnym tłumaczeniu, niedługo wrócę (be right back).
Btw chciałam wspomnieć, że btw oznacza przy okazji, a tak często niepoprawnie stosowanie imho to po prostu in my honest/humble opinion (może być też w wersji imo, a więc in my opinion).

Skróty te nie muszą być jedynie akronimami. Części liter mogą być również zastąpione cyframi. Najprostszy przykład? 4U, 4ever (for you, forever), 2day (today),ttyl8r (talk to you later) czy LU2 (love you too).
Najczęściej składają się one jednak z pierwszych lub pierwszych i środkowych liter wyrazów.
Inne popularne skróty stosowane w mediach? Nvm (nevermind - nieważne), lol (różnie tłumaczony, m.in. jako lots of laugh - dużo śmiechu; ale się uśmiałam/em); pls (please), omg (o my God!) czy thx (thanks).

 Są jeszcze inne sposoby na tworzenie skrótów, ale o tym być może napiszę kiedyś w innym poście.

Btw, który skrót Wam się podoba najbardziej? Ja chyba najbardziej lubię HAND, czego i Wam jutro życzę, a, co on oznacza -  pozostawiam Wam do rozszyfrowania :)---
korolowa