Polub mnie na FB :)

czwartek, 8 sierpnia 2013

Łabędzim szlakiem

Witam!

Dzisiejszy wpis miał się pojawić już tydzień temu, jednak niespodziewany obrót zdarzeń sprawił, że co nieco mi się poprzesuwało ;).

Otóż chciałam się pochwalić zdjęciami, jakie udało mi się zrobić w tamtym tygodniu podczas jednego z naszych wodnych wypadów.

Panie i Panowie, przedstawiam Wam ... łabędzia (a może łabędzicę?)!


 Łabędź to ptak z rodziny kaczkowatych. Na świecie występuje 6 gatunków łabędzi. W Polsce możemy znaleźć głównie łabędzia niemego.

 Wbrew powszechnemu przekonaniu, że łabędzie są białe,w Australii czy Ameryce Południowej możemy zobaczyć łabędzie o czarnym lub mieszanym - biało-czarnym namaszczeniu!

zdjęcie: www.ptaki.biz


Łabędzie to nie tylko najwierniejsze ptaki, ale również i świetnie współpracujący partnerzy!
Gdy rodzą im się małe łabędziątka, nie tylko samica jest 'tą czuwającą' - pan łabędź również czuje się zobowiązany do pilnowania oraz dokarmiania swoich pociech.

Jeśli chodzi o jedzenie, to ptaki te są głównie roślinożerne, jednak posiadają niewielkie ząbki, w związku z czym mogą polować również na nieduże, wodne zwierzątka.


Łabędzie z reguły są po prostu pięknymi, trzymającymi się raczej z daleka, dużymi ptakami (rozpiętość ich skrzydeł może osiągnąć nawet do 3 m długości!). Jednak gdy wyczują zagrożenie, potrafią być niebezpieczne. Dlatego lepiej uważać i nie podchodzić do nich za blisko, zwłaszcza, gdy mają przy sobie swoje młode.

 

Wiele można jeszcze napisać o tym rodzaju ptaków, ale jedno jest pewne - ich wygląd chyba zawsze będzie utożsamiany z pięknem, gracją oraz perfekcją.PS. Czy ktoś wie jak odróżnić łabędzia od łabędzicy? Bo w celu wyjaśnienia sobie tej kwestii przeglądam różne strony, ale póki co trafiam tylko na same kawały :P.

 ---
korolowa