Polub mnie na FB :)

poniedziałek, 25 listopada 2013

Nie zapomnij... Memento.

Iluzja czy fikcja? Prawda czy fałsz? Przesłyszałeś się, a może to ja coś źle wypowiedziałam? Zobaczyłem kartkę/zdjęcie/pamiętnik w Twojej prywatnej szufladzie, czy może jej tam jednak nie było (a może to nie tak, może po prostu Ty ją zabrałaś wiedząc, że chcę po nią sięgnąć?)?

Czy nie przychodzą Wam czasami do głowy takie pytania?
Przez nasze roztargnienie, problemy z zapamiętywaniem, zdarza się, że przeżywamy coś po raz drugi.

Iluzja czy fikcja? Prawda czy fałsz?
Jak się o tym dowiedzieć?

Zaniki pamięci występują aż u 60% osób powyżej 60-ego roku życia. Poza starością, luki w naszej pamięci powodowane są również przez nadmiar stresu, przepracowanie, niedoczynność tarczycy czy uzależnienie od alkoholu i narkotyków. Jest to również 'znak rozpoznawczy' osób chorych na Alzheimera, a zatem na chorobę, która również wiąże się ze starością.

Wyobraźcie sobie jednak faceta, który może nie jest już podlotkiem, jednak na pewno jeszcze nie ma 50-tki.  Wyobraźcie sobie, że ów mężczyzna budzi się pewnego dnia nie pamiętając zbyt dobrze, kim jest. Wyobraźcie sobie, że jedyne co pamięta, to to, że, według pewnego policjanta, ktoś zgwałcił i zabił jego żonę. Wyobraźcie sobie, że jedyne, co wie, to to, że pragnie zemsty...tylko, czy uda mu się dotrzeć do sprawcy, skoro nie pamięta dokładnie ostatnich zdarzeń?

Pewnie napiszecie: no, przesadziła. Po co tyle tego 'wyobraźcie sobie i wyobraźcie sobie'?
Ja jednak Wam odpowiem pytaniem: a skąd wiecie, co tu tak naprawdę jest prawdą, a co zwykłym domysłem, owym wyobrażeniem, a może...kłamstwem ?

Przyznam szczerze, że, aby dokładnie zrozumieć, co się naprawdę wydarzyło, musiałam obejrzeć jeszcze raz początkowy fragment filmu oraz przeanalizować wszystko jeszcze raz z A.

Dodam, że film jest jak najbardziej realny, wzorowany zresztą na konkretnym przypadku z poprzedniego wieku.

Mężczyzna, tak jak bohater filmu, również miał niemal całkowity zanik pamięci krótkotrwałej, spowodowany alkoholizmem. Kilkadziesiąt lat później został on zdiagnozowany przez Oliviera Sacksa, neurologa i klinicystę. Okazało się, że jego przypadek jest jednak tragiczny - Jimmie G (tak, stąd idea J.G. w filmie) zdawał się bowiem nie pamiętać już niczego, co zdarzyło się w ostatnich kilku minutach.

W takich przypadkach, ludzie, aby odtworzyć jakiekolwiek najświeższe dane, wykorzystują jak najlepiej obydwie półkule mózgowe - lewą, odpowiedzialną za liczby, kalkulacje, łączenie poszczególnych elementów w logiczną całość; oraz prawą - połączoną z twórczością, a więc i z obrazami, odtwarzającymi uprzednie sceny z życia. Gdy obydwie półkule współpracują, możliwe jest połączenie zebranych faktów oraz fragmentów z przeszłości w bardziej spójne elementy, a zatem możliwy jest proces odtwarzania wiadomości na nowo. Adresy czy notatki mogą zatem pomóc wpaść na pewne tropy, gdy do tego dołączą się mniej lub bardziej mgliste reminiscencje z naszego życia.

Prawdziwemu Jimmie'emu G. niestety nie udało się poprawić swojej pamięci krótkotrwałej, mimo prowadzonego dziennika (zapominał, gdzie ów się znajduje).
Czy, choć na moment, uda się to bohaterowi Memento? Czy przypomni sobie, co się mu stało i kogo szuka?

Czy przypomni sobie SIEBIE?
A Ty...
czy zapamiętasz ...

ten wpis?---
korolowa