Polub mnie na FB :)

czwartek, 20 lutego 2014

I am a Ukrainian, czyli co się dzieje za wschodnią granicą.

Na Ukrainie demonstracje trwają już od kilku miesięcy. Ludzie żądają zmian, mając dość biedy, korupcji wśród władz, zastoju i bierności rządu na zwykłe, ludzkie potrzeby. Dość traktowania 'z góry'. Ukraińcy pragną prawdziwej wolności.

Na Youtubie pojawił się wzruszający i pobudzający ludzkie serca filmik z udziałem młodej Ukrainki, opowiadającej oraz pokazującej to, co się dzieje w jej państwie, a więc walkę demonstrantów z milicją, krew, a nawet śmierć w imię wolności. Owe video ma już ponad 3 miliony odsłon, co oznacza, że coraz więcej osób z innych krajów zaczęło interesować się sytuacją na Ukrainie, nie pozostając do końca obojętnymi na losy jej mieszkańców.
Spekuluje się, że prawdopodobnie jedynym słusznym rozwiązaniem byłoby poddanie się prezydenta Janukowycza do dymisji. Tylko kto by go wtedy zastąpił? Ludzie podają kilka nazwisk, nie są jednak pewni, kto mógłby sprawdzić się w roli politycznej głowy ich państwa. Zbyt wiele lat rozczarowań sprawiło, że niemal całkowicie stracili zaufanie do polityków.

Teoretycznie opozycja przyjęła tymczasowy sojusz z władzą; w praktyce - walki nadal trwają.
Obecnie w Kijowie odbywa się spotkanie ministrów spraw zagranicznych, w tym i naszego, Radosława Sikorskiego, z ukraińskim prezydentem.

Czy jednak ktokolwiek będzie w stanie dojść do jednego i słusznego rozwiązania?

---
korolowa