Polub mnie na FB :)

czwartek, 17 stycznia 2013

Magia zdjęć

Witajcie!

Dzisiaj chciałam napisać co nieco o robieniu zdjęć. Nie jakichś profesjonalnych zdjęć. Chodzi mi o zdjęcia na bloga, na Facebooka i inne portale internetowe.

Po co, kiedy i jak?

Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie

 'PO CO?'.

Jak już wspomniałam, wiele osób umieszcza swoje zdjęcia na portale internetowe. Tak, ja też. Niektórzy - również jak ja - prowadzą bloga, a jak wiadomo, blog bez zdjęć wygląda niezbyt ciekawie, a przynajmniej dość nudno. Taki blog, ubarwiony naszymi (bądź ewentualnie ściągniętymi z Internetu) zdjęciami bardziej przyciąga, a czytanie staje się bardziej interesujące. Niby oczywiste sprawy, jednak nie wszyscy to zauważają.

Ludzie lubią barwy. Lubią na coś patrzeć. Często takie zdjęcie odzwierciedla całą puentę posta, dzięki czemu wiemy już, o czym on będzie i czy chcemy czytać dalej.

Jeśli chodzi o zdjęcia na FB czy NK - cóż, niektórzy po prostu kochają zdjęcia. Ja też.
Ludzie czuja potrzebę podzielenia się kawałkiem swojego świata z innymi.
Pytanie, czy codzienne wstawianie zdjęć swojego jeszcze nienarodzonego dziecka bądź siebie i swojego chłopaka razy 10 nie jest już przesadą, pozostawiam Wam do osobistej oceny i odpowiedzi.

KIEDY, JAK i GDZIE?

Kiedy najlepiej robić zdjęcia?
Odpowiedź jest tak banalna, a jednocześnie tak trudna do wyjaśnienia : wszystko zależy.

Chcesz mieć artystyczne zdjęcie?
Mgła może być do tego idealnym tłem. Miejsce? Park, (tutaj się co poniektórzy oburzą) cmentarz, ceglany budynek, ale też i własne mieszkanie. Wszystko zależy od dodatków, ewentualnie sprzątnięcia kilku rzeczy, aby kadr czasem nie przedstawiał naszego własnego śmietnika (dopóki oczywiście sami nie chcemy go umieścić ;) ). Teraz mamy idealną porę roku do tworzenia takich zdjęć - wystarczy poczekać na śnieg - na tle białego puchu zdjęcia wyglądają naprawdę pięknie!

Chcesz sfotografować siebie samą?
Jeśli chcesz zrobić zdjęcie samej twarzy, najpierw stań i poćwicz przed lustrem. Tzw samojebki nie wygladają dobrze, jeśli się je robi nieumiejętnie. Weź do ręki aparat, zrób zdjęcie i sprawdź, czy nie widać tam czasem Twojej dłoni. Jeśli tak, to znaczy, że jeszcze musisz poćwiczyć. Ręki nie powinno być widać.

Chcesz sfotografować całą sylwetkę?
Lepiej poproś o to inną osobę. Chyba, że posiadasz statyw i możesz ustawić czas, do tego jednak również trzeba mieć wyczucie (znać potrzebny czas do ustawienia się, wiedzieć jak się ustawić itd), zatem dla nieprofesjonalistów generalnie polecam pomoc osoby drugiej.

Nieważne wtedy, gdzie - liczy się pomysłowość... i znowu porządek, jeśli to będzie w domu.

Zimą można  ubrać się ciepło, ale oryginalnie (np. całkiem na czarno, na cmentarzu bądź w parku, na tle śniegu zrobić sobie mroczną sesję), latem jednak możliwości jest nieco więcej.

Możecie być hippisem/hippiską, hardckorową gitarzystką/gitarzystą, imitacją wiosny, a nawet Lord Vaderem. Grunt to dobry pomysł, miejsce oraz ubrania i rekwizyty.

Nie zapomnijcie również o makijażu!
Oczywiście nie jest on podstawą, może jednak dodać zdjęciu charakteru i delikatnie je ulepszyć.
Szczególną uwagę na niego powinny zwrócić osoby z jasną karnacją - jeśli chcecie być drugą Amy Winehouse, konieczny jest mocny, akcentujący przede wszystkim oczy, ciemny makijaż.

Na temat makijażu najlepiej jednak wcześniej poczytać/posłuchać ekspertów, aby się dowiedzieć jak dokładnie go zrobić tak, aby każdy się jakoś dopasował do swej wymarzonej postaci.

A oto przykłady jak robić i jak nie robić zdjęć, wybrane z mojego fotograficznego archiwum
(daję je tylko dla przykładu, proszę ich nigdzie dalej nie przekazywać! All rights reserved!):

I
II
 Powyższe - nie! Naburmuszona mina w I oraz samojebka z rąsią i dziubkiem w II  to nie najlepszy wybór.III - tak, tu już jest dużo lepiej!

A tak moim zdaniem - najlepiej!                                                                                                               Tutaj znowu mamy zdjęcia 'zamyślone', nieco artystyczne.  Do Waszej osobistej oceny zostawiam, czy takie fotki mogą się podobać, czy Was w jakiś sposób, urzekły.                                                                                        


Można również pewnym drobnym elementem urozmaicić  nieco nasze zdjęcia:

 tylko nie tak! - znowu rąsia


Ujdzie 'tak', chociaż kadr jest skopany - widać kawałek 'poza ścianą'. Takie rzeczy można jednak wyrównać w programach typu Photoshop.


                                                       najlepiej tak!

 Kiedy wrzucać zdjęcia, aby inni je zauważyli i mogli skomentować?

Taak, teraz to co lubicie  - komentowanie i lajkowanie Waszych zdjęć!
Kiedy zatem najlepiej je wrzucić na FB, aby inni mogli wyrazić swoje uwielbienie wobec Waszych cudnych twarzyczek?

Teoretycznie, nie ma na to żadnej reguły.

Jednak z mojego doświadczenia wiem, że najlepiej jest dodawać zdjęcia wieczorem - najlepiej ok 19 , 20, kiedy ludzie wracają z pracy/szkoły i sprawdzają, co się dzieje w ich wirtualnym świecie.

Taka dobra rada na koniec -  przede wszystkim, uśmiechajcie się do aparatu !
Uśmiech, choćby ten delikatny, zawsze mocno przyciąga płeć przeciwną.
A przecież o to właśnie wielu osobom chodzi :-)

Życzę Wam wszystkim wielu wspaniałych i pozytywnych zdjęć. Również tych zwariowanych :-)

Fotograficznie i kolorowo Was pozdrawiam!---
korolowa