Polub mnie na FB :)

środa, 14 listopada 2012

Nie jesteś Bogiem, oddaj mi moją prawdziwą tożsamość.

Ostatnio dużo szumu pojawiło się wokół ostatniego filmu Leszka Dawida. W pierwszym rzędzie - tego pozytywnego. Czytałam, jak to ludzie wzruszeni historią Magika, zaczęli słuchać Paktofoniki. Nagle, z półek sklepów muzycznych zaczęły znikać setki, tysiące płyt tego hip-hopowego zespołu.
Niestety, nie tylko na tej dobrej stronie się skończyło.
Kiedy producent muzyczny filmu 'Jesteś Bogiem', niejaki Krzysztof K., poszedł ze swoją żoną oraz czternastoletnią córką do kina, by zobaczyć to, do czego sam się przyczynił, oniemiał. Okazało się, że jego postać była w filmie przedstawiona...delikatnie mówiąc, zupełnie inaczej, niż w rzeczywistości:

'Naruszenie polegało na nieprawdziwym przedstawieniu jego postaci w filmie. Zostały w nim pokazane m.in. sytuacje, w których bez zgody zespołu wydaje on muzykę na pirackiej płycie, po czym ją sprzedaje. Takie wydarzenie nie miało miejsca. Mój klient został pokazany jako szantażysta, niemalże gangster - powiedział dwokat.'
(http://www.rp.pl/artykul/9146,951546-Jestes-Bogiem-w-sadzie.html#)


Z jednej strony można zrozumieć zdenerwowanie Pana Krzysztofa. Jego postać została przedstawiona w filmie w sposób conajmniej negatywny, uwłaczający jego osobie.

Z drugiej jednak strony, to nie jest film dokumentalny, lecz fabularny.A różnica polega na tym, że w filmie fabularnym, choćby opartym na faktach, wszelkie zmiany są dozwolone. Można zmienić - mniej lub bardziej - osobowość, styl ubierania, ogólne zachowania itp. występujących w nim charakterów, a także i bieg zdarzeń. A to wszystko po to, aby film był wyrazisty.

Czy więc po to, aby dodać temu 'dziełu'szczypty kontrowersji, musieliśmy w nim kogoś umniejszyć, postawić w negatywnym świetle tylko po to, aby przyciągał coraz więcej ludzi do kina?

W sumie, dlaczego nie, odpowiedziałby zapewne producent (i tak będąc już w tragicznej sytuacji). To film fabularny, dlatego  "fabuła filmu, choć oparta na faktach, stanowi artystyczną interpretację zdarzeń, losów i postaci w nim przedstawionych". 


---
korolowa